Yurtdışına çıkmak isteyenlere tavsiyeler


Selam , yeni tamamladığım yurt dışı seyahatimle ilgili yardımcı olabileceğimi düşündüğümden, seyahatimle ilgili birkaç not hazırladım sizler için. Tabi ki gitmeden önce insanda heyecan oluyor ve sitelerden ne yapılması konusunda araştırmalar yapıyorsunuz ancak şunu söyleyeyim genelde ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın hep bir şeyler eksik oluyor. İşte bu eksikliğin daha önemsiz şeyler için yapılması için temel gerekli malzemeleri sizlere anlatmaya çalışacağım.


Bildiğiniz gibi yurt dışına çıkmak için pasaport çıkarmanız gerekiyor bunun için 60 TL cüzdan bedeli ve süresine göre ortalama 100 TL gibi bir para ödemeniz gerekiyor. Eğer yeşil pasaport alabiliyorsanız, cüzdan bedeli ödemeniz yeterli oluyor. Ayrıca benim hiçbir yerde rastlamadığım , yurt dışına çıkarken harç pulu almanız gerekiyor havaalanından, bunun fiyatı ise 15 TL. (bunları bilin sonra hesaba katmadığınız bir sürü masraf ortaya çıkıyor)
İlk olarak gitmek istediğiniz ülke ile sizin bulunduğunuz ülke arasında www.skyscanner.com ‘ u kullanarak çeşitli kombinasyonlarla en ucuz bileti bulmalısınız. Bunun için metropol şehirler bizim asıl istasyonlarımız olmalı. Demek istediğim eğer biz İzmir de ya da Ankara da oturuyorsak  gideceğimiz şehre İstanbul’dan bilet almamız daha uygun olacaktır. Ya da gideceğiniz yer İtalya da küçük bir şehir  ise biz önce Roma’ ya varmalıyız. Tabi bu bir genelleme istisnalar olabilir.
İkinci olarak uçakla ineceğimiz şehir ile asıl gitmek istediğimiz şehre nasıl ulaşabiliriz bunu araştırmalıyız. Havaalanlarında otobüs şirketleri ya da tren ulaşımları olabilir. İnternetten biletimizi önceden rezervasyon yaptırmalıyız çünkü orada alınan otobüs ya da tren biletleri  %100 pahalı olabiliyor. Tabi bu söylediklerim sizi havaalanından alacak kimse yoksa geçerli.
Şimdi gelelim yol için ne yapmalı. Eğer büyük ülkelere gidiyorsanız İngiltere ,Amerika gibi oralarda çok çeşitli mağazalar var. Yani Türkiye de bulabileceğiniz bazı yiyecek ya da giyecekleri oradan da uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz. Eğer seyahatiniz  1 ay ya da  daha kısa süreli ise Türkiye’den yiyecek bir şeyler götürmenizi tavsiye ederim. (ben salça, helva, kaşar peyniri götürmüştüm  baya bir idare etti.)
Artık uçağa bindiniz, uçakta size gideceğiniz ülkede ,sınırlarda ki memurlara vermeniz için doldurulması gereken bazı kartlar verebilirler. Bunları doldurmanız gerekli aksi takdirde orada doldurmak zorunda kalabilirsiniz.(İngiltere de polis çevirip parmak izi alabilir.)
Eğer öğrenci iseniz yemeklerinizi kendiniz götürmenizi tavsiye ederim , bazı ülkelerde su pahalıdır. Suyu çeşmeden içmeniz iyi olur. Ayrıca kendi ülkenizde ne olursanız olun eğer oraya öğrenci sıfatıyla gittiyseniz siz orada öğrenci kurallarına tabisinizdir. Otobüslere binerken öğrencilere uygun tarifeye tabi olacaksınız. Ulaşım için Haftalık öğrenci kartları kullanmanız maddi açıdan sizi rahatlatacaktır.
Yukarıda belirttiğim konular fazladan masraf yapmamanız için dikkat etmeniz gereken kurallar. Şu an için aklıma gelenler bunlar farklı konuları(dil okulları, konaklama, telefon vs..) diğer yazılarımda belirteceğim…2 yorum:

  1. Rusyaya gitmek istiyorum , internetten azçok öğrenmeye başladım , rusça kitaplarda edindim :)

    YanıtlaSil
  2. slm ben Mimar serdar .... Yeni zellanda....irlanda....kanada....iskoçya....avustralya.... Bu ülkelerde yaşamak istiyorum benim gibi düşünen bu ülkelerde yaşamak isteyen bay bayan arkadaşlar benimle iletişime geçsinler birbirimize yardımcı oluruz.... Önce mesaj yazın.... 0546 203 44 90

    YanıtlaSil