Superbia in Proelio

    Geçen bi kulüp armasında gördüğüm ve çok hoşuma giden Latince bir ibare "Superbia in Proelio". Manchester City futbol kulübünün motto'su imiş. Tabi araştırdık ettik ne kadar sadıklarmış bu ifadeye diye, pek parlak çıkmadı. Yüz milyonlarca euro'yu bastırıp oyuncu almanın savaşmayla, mücadeleyle pek bi alakasını göremiyorum. Efenim, bizler bu kulüp gibi olmayalım inşallah da, hayatta kendimize şiar edindiğimiz veciz ifadelerin manalarına sadık kalalım, onları yaşayalım.
    Superbia in Proelio; İngilizce karşılığı "Pride in Battle". Beni cezbeden şey ise, ifade ettiği hakikat. Yani, asıl azamet, görkem, asıl üstünlük, yükseklik; savaşmakta, mücadele etmektedir. Biz aczimiz itibariyle muvaffakiyete elimiz yetişmeyebilir. Zaten bir şeyi başardığımızda da bu kendi fiilimiz değildir. İnsanın asıl bakması gereken nokta, ne kadar mücadele ettiği ve mücadele edebileceği son noktaya kadar savaşmaktan vaz geçmemesidir. Tabi bu mana çok değerli olması hasebiyle mazhariyeti de bi o kadar zordur. Zira biz insanlar fıtraten acul varlıklarız. Kendimize hedef ittihaz ettiğimiz şey noktasında bir mücadeleye giriştik mi semerelerini hemen almak isteriz. En sabırlı bünyeler dahi bir gün muvaffak olacağı düşüncesiyle, ümidiyle devam ederler çalışmalarına. Lakin bu ifade, mücadeleyi, çalışmayı, başarmanın önünde tutup, çalışmaya daha büyük bir paye veriyor; hakikatte kazanacağın üstünlük ve yükseklik, gösterdiğin gayrette, verdiğin mücadelededir diyor. Gerçekten çok güzel.
     Uzun süredir yazı eklememiştik bloga. Bi arada acele ile müşevveş oldu ama kusura bakmayın artık. Sağlık selamet diliyoruz.

0 yorum: